Skip to content

Logga-2022-svart

Välkommen

Familjeföretaget Bergslagens Destilleri grundades år 2014 och drivs idag av familjen Lihnell. Här produceras i huvudsak whisky och gin men också andra spritdrycker så som snaps och rom. Destilleriet ligger i en gammal industrilokal som tidigare huserat ett slakteri beläget i utkanten av Örebro intill ett naturreservat i stadsdelen Almby.

NYHETSBREV

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få information om nya produkter och evenemang.

KONTAKT

CEO / Owner & Founder mats@bergslagensdestilleri.se

Mats Lihnell

CEO / Owner & Founder

mats@bergslagensdestilleri.se
Master Distillercarl@bergslagensdestilleri.se +46 761 915 007

Carl Lihnell

Master Distiller

carl@bergslagensdestilleri.se

+46 761 915 007
Economyjill@bergslagensdestilleri.se +46 703 170 822

Jill Lihnell

Economy

jill@bergslagensdestilleri.se

+46 703 170 822
Marketingrobert@bergslagensdestilleri.se +46 704 432 166

Robert Lihnell

Marketing

robert@bergslagensdestilleri.se

+46 704 432 166

Fakturaadress / Invoice adress
Bergslagens Destilleri Örebro AB
Pettersbergsvägen 2A
703 69 Örebro

Lageradress / Warehouse adress
Bergslagens Destilleri Örebro AB
Hjälmarvägen 65
Örebro 702 86

Company numbers
Orgnr: 556889-9974
Bankgiro: 131-5563
VAT-nr: SE556889997401

Övriga frågor
info@bergslagensdestilleri.se

Panna web

Här finns vi! Örebro

PARTNER BAR STÅ - PINTXOS & VÄNNER

En pintxosbar där man får känslan att man nästan är utomlands – personligt, varmt och välkomnade. En bardisk uppdukad med läckra pintxos – lyxigt och gott, men ändå prisvärt. Hela pintxoskulturen bygger på det sociala, glid förbi på väg hem eller innan teaterbesöket. Mingla, stå, sitt, häng – ja umgås helt enkelt!

Här hittar du större delen av vårat sortiment. Allt från Whisky till Gin men även en levande Whiskytunna som fylls på allt eftersom. Förutom vårat sortiment så har STÅ en fantastisk vinkällare och andra godsaker att dricka och äta.

Stå bildcollage